جشنواره دلمه

  • توسط امید ابوالحسنی
  • ۷ ماه پیش
  • ۰
جشنواره دلمه

فرهنگ ما، رسوم و سنت ما، و زبان ما پایه و اساسی هستند که ما برای هویتمان ساخته ایم. غذاهای سنتی بخش عظیمی از فرهنگ ما هستند. مردم ملت ها یا کشور های گوناگون اغلب به غذای خاصی وابسته هستند. به عنوان مثال اغلب مردم ایتالیا به پیتزا و پاستا وابسته هستند. در ارمنستان، یکی از این غذاهای بسیار مورد علاقه برای مردم این کشور ” دلمه ” است و به همین دلیل سالیانه در ارمنستان جشنواره دلمه برگزار می شود.

دلمه تقریبا یک غذای غیر گیاهی است که با گوشت گاو درست می شود، سپس با ادویه و برنج مخلوط شده و در برگ انگور یا کلم پر شده و در کنار سبزیجات میل می شود.

طبق گفته مورخان، اولین دلمه ارمنستان در شهر ساردارباد و در ۳۰۰۰ سال پیش معرفی شد.

دلمه یک غذای سنتی بسیار محبوب در ارمنستان است. این غذا اغلب زمان ها ، مانند شروع سال جدید ، تهیه می شود. همچنین برای میهمانی های بخصوص نیز از این غذای لذیذ و خوشمزه استفاده می کنند.

در مناطق مختلف ارمنستان ،مردم دلمه را با روش های مختلف تهیه می کنند. به عنوان مثال در آشتاراک و اچمیادزین مردم دلمه را با گوشت بره درست می کنند. همچنین در آشتاراک اغلب دلمه به همراه چاشنی سیب و قهوه تهیه می شود.

دلمه نه تنها خوشمزه و لذیذ است، بلکه به دلیل افزودن عناصر مختلف به گوشت بسیار طعم و مزه منحصر به فردی دارد. دلمه شامل برنج، پیاز، سبزیجات، نمک و فلفل می شود. البته گاهی اوقات میتواند شامل جعفری، پونه، نعناع، گشنیز و چندین موارد دیگر نیز باشد. این کاملا بستگی به سلیقه شخص دارد.

تنها یک گاز کوچک از دلمه شما را در طعم و مزه خاص گوشت غرق خواهد کرد. بخصوص برای دوست داران گوشت. دلمه مسلما یکی از لذیذ ترین غذاهایی است که میتوانید تجربه کنید.

مردم ارمنستان عاشق دلمه هستند. این غذا بخش بزرگی از فرهنگ آنهاست و از نظر آن ها طعم و مزه آسمانی دارد.

تاریخچه جشنواره دلمه

در سال ۲۰۱۱ در کشور ارمنستان تصمیم به ایجاد یک جشنواره برای دلمه گرفته شد. اینجاست که علاقه مردم ارمنستان به دلمه خود را نشان می دهد!

هدف از این جشنواره، نه تنها معرفی دلمه، بلکه معرفی تمامی غذاهای سنتی ارمنی است. این جشنواره هر ساله در مناطق مختلف این کشور برگزار می شود. شرکت کنندگان در سه نوبت و از نظر بهترین طعم و مزه، بهترین ظاهر و بهترین ایده انتخاب می شوند.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *