کلیسای کارماراوور

  • توسط امید ابوالحسنی
  • ۷ ماه پیش
  • ۰

در استان آرگاتسوتن و در شهر آشتاراک یک کلیسای قدیمی با نام کلیسای کارماراوور وجود دارد. این یکی از جالب ترین نام ها برای یک کلیسا بوده و اکثر مردم مایل هستند بدانند که این نام چطور و از کجا آمده است.

کلیسای کارماراوور

داستان کلیسای کارماراوور

طبق روایت ، در شهر آشتاراک ، سه خواهر زندگی می کردند. آن ها عاشق پسری می شوند که نامش سارگیس بود. دو خواهری که از همه بزرگتر بودند تصمیم می گیرند برای خوشحالی خواهر کوچکتر خود را قربانی کنند. یکی از آن ها لباس نارنجی و دیگری لباس قرمز به تن کرد و سپس خود را در دره عمیقی انداختند. پس از آن، شنیدن این داستان غم انگیز توسط خواهر کوچکتر ، سبب می شود آن خواهر نیز به کار خود پایان دهد و خود را با لباس سفید در همان دره ای که دو خواهر بزرگتر خود را قربانی کنند پرت کرده و قربانی شود. در نهایت پسر عاشق این داستان ، سارگیس هم با غم و اندوه به جای مانده شدید ، به گوشه نشینی روی آورد.

کلیسای کارماراوور

پس از این قضایا در یکی از ضلع های این دره ، سه کلیسا پدیدار شد که شامل : کارماراوور ( قرمز پوش) – تسیراناور ( نارنجی پوش) و اسپیتاکاوور ( سفید پوش )

در این میان کلیسای کارماراوور تنها کلیسایی می باشد که هنوز رنگ سفال های قرمز رنگ سقف آن پایدار و باقی مانده است.

کلیسای کارماراوور

معماری کلیسای کارماراوور

قابل ذکر است در طرح این کلیسا ، سقف آن همانطور که در تصویر پیداست بصورت گمبدی شکل ساخته شده و روی دیوار های آن نقش و نوشته هایی وجود دارد. در این نوشته ها مردم می توانند اطلاعاتی در مورد ساکنان این دهکده و کسانی که کلیسا را احداث کردند را ببینند. همچنین در این نوشته ها ، درباره مشکلات و رنج هایی که در طی ساخت کانال آبیاری این منطقه وجود داشت نیز بیان آمده است.

در اطراف کارماراوور ، خاچکار های جالبی وجود دارند. یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین خاچکار ها ، تساکار است. ( خاچکار به سنگ هایی گفته می شود که روی آن ها علامت صلیب هک شده است و در سرتاسر ارمنستان تعداد بسیاری از آن وجود دارد.)

کلیسای کارماراوور

باستان شناسی کلیسا نشان میدهد این کلیسا یک صومعه مسیحی بود. در این کلیسا دو آثار کهن از دوره باستانی وجود داشت یکی از آن ها یک پرده هندی با تصویری رو آن است که از کلکته آورده شده و دیگری یک نسخه دست نوشته بود.

همچنین باستان شناسان طی برسی های انجام شده به این نتیجه رسیدند که نقاشی های موجود روی دیوار ها مربوط به قرن ۷ -۸ میلادی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *